Blog Başlık

Blog Başlık

  • Tarih: 27 Mart 2024

Başlık

Metaverse en anlaşılır biçimiyle, gerçek dünyadaki her şeyin sanal bir dünyada avatarlarda görünmesi durumudur. Hem bilgisayar korsanı olan hem de pizza servis elamanı olarak görev alan ana karakter Hiro Protagonist, metaverse’e kaçar ve olaylar bu şekilde gelişir. Bu konsept aynı zamanda bir kitapta da yer almıştır ve kitapta gerçek dünyanın krize girdiği sırada insanların sanal gerçeklik oyununa daldığı 2045 senesinden bahsedilir. Buna göre kitaptaki insanların, günlerinin tamamını VR kulaklıklar takarak, çorak bir arazide yaşamlarını sürdürerek geçirdikleri anlatılmaktadır. Bilim kurgu romanlarından bir diğeri de dizi haline getirilmiş ve bu dizide teknolojinin çok fazla ilerilere taşındığını anlatılmıştır. Filmde gelişen bir oyun anlatılmakta ve oyuncuların sanal gerçeklik dünyasında ölmeleri halinde, gerçek hayatta da öleceklerinden bahsedilir. Bu nedenden dolayı devlet olaya hemen müdahale etmiştir.  

Başlık

Metaverse, şirket kurucumuz olan Yılmaz Sattı’ ya göre dijital alanlarda birçok insanla bir arada olabileceğimiz sanal bir ortam olarak tanımlanabilir. Kendisi sadece ekrana bakmakla sınırlı kalmayıp, içine girebileceğimiz sanal bir ortam olduğunu söylemektedir. Metaverse, sanal gerçeklikle ilgili kulaklıklar, gerçeklik gözlükleri, akıllı cihaz uygulamaları gibi ürünlerin insanlar tarafından kullanılarak bir arada olabilecekleri, oyun oynayabileceği ve çalışabileceği sonsuz ve sosyal bağlayıcı bir dünya olarak düşünülebilir. Metaverse sadece bu tanımlamalar ile kalmayacak, alışveriş ve sosyal medya mecraları gibi çevrimiçi olan alanlarda da yaşamın diğer yönlerini de içerecektir. Bu şekilde iletişim kurmak günümüzdeki interneti kullanmaktan çok daha gerçek ve hızlı olacaktır.  

Başlık

Günümüzde birçok uygulama üzerinden görüntülü görüşmeler ve toplantılar yapmaktayız. Özellikle uzaktan online şekilde yapılan toplantıların, Metaverse ile canlıymış gibi yapılmaları mümkün. VR teknolojisi ile bu gözlükleri takarak ve sanal bir masanın etrafında oturarak kişilerin birbirini canlı gibi görmesi mümkün olacak. Hatta ve hatta kişiler birbirlerini aynı odada oturuyormuş gibi hissedecek ve doğal iletişim mümkün hale gelecektir. Sadece çevrimiçi toplantılar değil, VR teknolojisi sayesinde bir sanat galerisini, bir bankayı, bir Avm’ yi ziyaret edebilecek ve çevrimiçi oyunları oynamak için sanal bir mağazada sevdiğiniz insanlarla buluşabileceksiniz.